niedziela, 28 września 2014

1. Remont - wykorzystanie motywów 3D z gipsu.

     Mój pierwszy wpis będzie dotyczył wykonania ozdób i motywów dekoracyjnych 3D z gipsu. Nie bez powodu.
Przede wszystkim dlatego, że można je wykonać podczas zwykłego malowania ścian Poza tym za sprawą powrotu do łask motywów z gipsu w postaci paneli dekoracyjnych warto zastanowić się nad taką dekoracją. Do tej pory można było spotkać najczęściej sztukaterie, płaskorzeźby lub motywy w formie obrazu wieszane na ścianie.
Obecnie dzięki stosowaniu materiałów wzmacniających mieszankę gipsową (włókno szklane, siatka pcv) otworzyły się nowe możliwości w tworzeniu ciekawych motywów dekoracyjnych które charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną przy zachowaniu ekologicznych właściwości gipsu.
Ten pierwszy jest inspirowany szablonem malarskim motyw dekoracyjny wykonany z gipsu z dodatkiem włókna szklanego. Stwarza on możliwość wykonywania wielu kompozycji. Można nim ozdabiać  narożniki drzwi, można z nich wykonywać ramki wokół obrazów, paski ozdobne przy sufitach itp. Położone na całej ścianie i odpowiednio pomalowane stworzą jakby przestrzenną tapetę 3d. Dzięki temu, że są lekkie można je stosować na lekkich ścianach gipsowo-kartonowych.  Moją kolejną propozycją na niebanalne ozdobienie ścian są motywy wykonane z płytek gipsowych odlanych metodą odlewów gipsowych (o tym napiszę wkrótce) . Są to mini panele dekoracyjne 3d ale ułożone w motyw potrójnych schodków który się wydłuża w miarę wchodzenia po schodach (rys. drugi poniżej).Gipsowe motywy dekoracyjne jak i panele dekoracyjne z gipsu montuje się za pomocą kleju montażowego lub kleju gipsowego. Wkrótce przedstawię sposób wykonania paneli dekoracyjnych 3d. Zapraszam do śledzenia bloga i wpisywania komentarzy.

3 komentarze:

  1. Takie motywy 3d są bardzo ładne, ale co w momencie kiedy chcemy malować pokoje żeby odświeżyc je?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wtedy nie pozostaje nic innego jak tylko pomalować ścianę wokół nich jednym kolorem, a następnie same motywy innym, jeżeli mają mieć inne kolory. Można również pomalować motywy tym samym kolorem co ściany.

    OdpowiedzUsuń