niedziela, 28 września 2014

2. Remont łazienki – prosty sposób na designerski grzejnik i nie tylko. Wyd. pop.

   Przed remontem łazienki (zwłaszcza tak gruntownym jak mojej) zastanawiamy się nad wyborem koloru płytek, ich wymiarów, kształtem i wymiarami wanny (jeżeli planujemy jej wymianę), czy w łazience wstawić kabinę prysznicową (polecam) czy też nie.
Następnie wybieramy oświetlenie jakie jest potrzebne do prawidłowego naświetlenia każdego miejsca w łazience. Malujemy ściany wybranym kolorem (jeżeli nie zaplanowaliśmy płytek w całej łazience), kładziemy wybrane płytki na ściany i posadzkę i wreszcie wyposażamy ją w piękne baterie, kosz na bieliznę, kubki na szczoteczki itp. I nagle okazuje się, że pozostał niezbyt pasujący do nowego wystroju grzejnik którego wymianę nie zaplanowaliśmy wcześniej, a którego wymiana obecnie grozi zniszczeniem części pracy z której jeszcze się nie nacieszyliśmy. Ale jest rozwiązanie tego problemu. Oto jak ja sobie z tym poradziłem:
Możemy w tani sposób wykonać maskownicę grzejnika która nada grzejnikowi nowego designerskiego wyglądu.
Maskownica jest wykonana z płyty mdf frezowanej (otwory można dokładnie powycinać wyrzynarką a następnie dokładnie przeszlifować papierem ściernym) w chaotycznie rozmieszczone trójkąty o wymiarach pozwalających na swobodny przepływ ciepłego powietrza w chłodnych i zimowych miesiącach. Należy pamiętać, że płyta musi być obustronnie zabezpieczona przed wilgocią jakiej przecież nie brakuje w łazience. Całość stoi na stopach, a górna półka opiera się na ścianie. Górna półka spełnia również funkcję praktyczną, można na niej położyć różne potrzebne rzeczy. Oczywiście maskownica może mieć wycięty inny wzór (np. koła, kwadraty, prostokąty, kwiaty itp.).
Dobra rada: odpowiednio wyprofilowana maskownica może służyć również jako suszarka do bielizny. Oto kolejne etapy jej powstawania:


Do wykonania maskownicy potrzebne będą:

- płyta mdf gr. 1 cm lub grubsza o wymiarach pozwalających na zakrycie całego grzejnika (panel widoczny na zdjęciu ma wymiary: 750 mm (górna krótsza strona)×820 mm (wysokość)×1030 mm (dolna szersza strona). Załamanie zaczyna się na wysokości 440 mm od spodu maskownicy.
- 2 deseczki lub płyty o wymiarach: do wykonania stóp (stopy widoczne na zdjęciach mają wymiary: 170(długość)×100 mm (szerokość strona szersza×40 mm (strona węższa),
- płyta o wymiarach do wykonania górnej półki (750 mm×200 mm),
- wyrzynarka do drewna,
- wiertarka i wiertło do drewna śr. 6 mm,
- papier ścierny o gradacji 180 i 240,
- śruby do drewna 16 szt., dł. 20 mm, gr. 6 mm,
- 3 kątowniki metalowe o wymiarach150×120 mm, dwa 40×40 mm,
- szlifierka oscylacyjna (opcjonalnie),
- klucz do śrub (odpowiedni do wymiarów śrub),
- ołówek,
- taśma do mierzenia,
- grunt i farba do drewna. 


KROK I – Mierzenie grzejnika

Dokładnie wymierz grzejnik. Maskownica musi mieć większe wymiary od grzejnika, tak, żeby swobodnie go zasłaniać. Przyjmij co najmniej o 50 mm większy wymiar przy wyznaczaniu wysokości maskownicy nad grzejnikiem oraz 50 mm więcej przy wyznaczaniu jej szerokości. Wykonana przeze mnie maskownica ma większą szerokość na dole i zwęża się ku górze. Chciałem zasłonić rurę która wychodzi ze ściany w dolnej części grzejnika. Natomiast mniejsza szerokość maskownicy w górnej części będzie ułatwiała komunikację w pomieszczeniu. Ty możesz zrobić maskownicę w kształcie regularnego prostokąta.KROK II – Rozrysowanie kształtu maskownicy

Rozrysuj kształt maskownicy na płycie. Pamiętaj że szerokość i wysokość maskownicy ma być większa o 50 mm od wymiarów grzejnika. Przy czym wysokość zmierz od poziomu posadzki. Przed rozrysowaniem ażurowego wzoru pomaluj płytę na wybrany kolor. Płytę przed pomalowaniem możesz zagruntować. Farba nie będzie wtedy zbytnio wsiąkać w płytę. Dzięki temu wzór będzie lepiej widoczny podczas cięcia, a Ty będziesz mógł ocenić przed cięciem czy taki wzór Ci odpowiada. Jeżeli chciałbyś coś zmienić to możesz to jeszcze zrobić.


KROK III Rozrysowanie ażurowego wzoru
 
Rozrysuj ażurowy wzór. Szablon możesz pobrać ze zdjęcia poniżej. Możesz również rozrysować taki wzór który bardziej Ci odpowiada.KROK IV Wycinanie ażurowego wzoru


Dokładnie wytnij rozrysowany wzór wyrzynarką. Cięcie każdej figury zaczynaj od wywiercenia otworu w który wkładaj brzeszczot wyrzynarki (jak na fot. poniżej). Wyznacz miejsca wywiercenia otworów na śruby do mocowania półki i stopek. Otwory na śruby do mocowania półki wywierć w odległości 25 mm od boku maskownicy i w odległości odpowiednio: z góry po lewej stronie dwa otwory w odległości 40 i 140 mm i pośrodku w odległości 490 i 550 mm mierząc od lewej strony. Otwory na śruby do mocowania stopek w dolnej części maskownicy wywierć w odległości 25 i 90 po obu stronach maskownicy.


KROK V – Wycinanie górnej półki i stopek

Wytnij płytę o wymiarach 750 mm×200 mm która będzie pełnić rolę górnej półki. Na niej również rozrysuj ażurowy wzór. Tutaj podobnie przed rozrysowaniem wzoru możesz pomalować płytę. Wyznacz miejsca wiercenia otworów na śruby którymi będziesz przykręcał półkę przykładając kątowniki do półki. Wytnij stopki z deseczek lub płyt (widoczne na zdjęciu stopki mają wymiary: 100×170×40). Na nich również wyznacz miejsca na otwory do przykręcenia kątowników. KROK VI – Skręcanie maskownicy


Przykręć półkę maskownicy przy pomocy kątowników metalowych i śrub. Do otworów na dole maskownicy przykręć stopy (trzecie zdjęcie poniżej).
 


KROK VII – Końcowe malowanie maskownicy


Starannie pomaluj maskownicę z obu stron farbą do drewna. Ja wybrałem kolor biały, ale Ty możesz wybrać inny kolor.
 

10 komentarzy:

 1. swietne pomysly!!! Gratuluje kreatywnosci :-):-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł, oczywiście pomyślał bym nad jakimś drewnianym materiałem, żeby się nie grzał za bardzo...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda bardzo ciekawie, ale interesuje mnie czy to nie zbiera za bardzo ciepła? W sensie czy nie trzeba grzać bardziej niż bez tego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta osłona grzejnika nie zatrzymuje ciepła. Musi mieć odpowiednio duże otwory równomiernie rozmieszczone. Polecam użycie płyty o grubości przynajmniej 16 mm.

   Usuń
 4. Jakąś część ciepła pewnie się traci, ale chyba nie jest ona na tyle znacząca żeby to zauważyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomysłowe rozwiązanie! Jestem pełen podziwu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteś geniuszem! Te osłonki na grzejniki to strzał w dziesiątkę :) Można od Ciebie kupić jakieś na zamówienie? Bo kompletnie nie mam ręki do tego, a chciałbym mieć takie dzieła w swoim domu :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie wyszedł Wam ren remont. W moim domu niestety było to już nieopłacalne, dlatego sprawdziłem sobie nowe mieszkania kraków centrum i wybrałem najlepszą opcję. Przynajmniej teraz nie muszę martwić się o problemy z tynkiem, ścianami, itd. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, ale genialnie to wygląda! Ostatnio zakupiłam oszczędne grzejniki na podczerwień i nie dość, że wyglądają genialnie to świetnie ogrzewają pomieszczenie ;)

  OdpowiedzUsuń