wtorek, 7 października 2014

5. Ściana 3d.

     Jeszcze do niedawna najbardziej nowoczesnym wykończeniem ścian była gładź gipsowa nadająca ścianie gładki i estetyczny wygląd. Obecne nowoczesne trendy w dekoracji ścian wprowadzają nowe rozwiązania które nadają ścianie trójwymiarową formę. Na moim blogu będę często namawiał do stosowania dekoracji w 3d. Najbardziej efektowne motywy 3d możemy uzyskać stosując panele dekoracyjne. Przy okazji planowania remontu warto zastanowić się nad ich zastosowaniem.
Fot. ściana w 3d (jeszcze nie pomalowana).
Panele dekoracyjne są nowością na polskim rynku. Przeznaczone są do użytku wewnętrznego, gdzie nie występują duże wahania temperatur i wilgotności. Charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi.
Są bardzo ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem. Nadal jednak odstrasza wysoka cena tych paneli, dlatego warto zastanowić się nad ich samodzielnym wykonaniem. Niewątpliwą zaletą samodzielnego wykonania paneli dekoracyjnych jest swobodny dobór wymiarów paneli oraz ich grubości. Firmy oferujące takie panele nierzadko każą sobie dopłacać w przypadku zamawiania paneli o niestandardowych wymiarach. Niektóre firmy oferują w standardzie panele wcześniej pokryte podkładem. Można je przyklejać klejem montażowym lub mocować na kołkach rozporowych. Panele dekoracyjne zarówno z gipsu jak i z płyty mdf pozwalają również na swobodne oddychanie ścian. Panele możemy malować pędzlem, wałkiem lub w sposób natryskowy farbami emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi i winylowymi. Doskonały efekt można uzyskać malując panele w sposób natryskowy na wysoki połysk. Należy pamiętać, że panele przed takim malowaniem muszą być pokryte specjalnym podkładem. Panele dekoracyjne z mdf oprócz ozdabiania ścian i sufitów doskonale nadają się do wykonywania frontów meblowych, które uzyskują nowoczesny i designerski wygląd. Przykładem zastosowania paneli dekoracyjnych jest wykonana przeze mnie ścianka działowa tutaj z paneli ażurowych, ale nie ma przeszkód żeby wykonać ją z paneli dekoracyjnych 3d z płyty mdf. Panele dekoracyjne 3d można układać wpojedyncze motywy lub też można wykładać nimi całe ściany. Wkrótce pokażę ciekawy projekt ściany w 3d – a mianowicie tzw. tapetę 3d. Będzie to nowatorski pomysł ale o tym wkrótce.
Wykonane przeze mnie panele dekoracyjne 3d mają fantazyjny kształt fali. Nadają się doskonale do układania na ścianie jako samodzielny motyw lub też można nimi wyłożyć całą ścianę. Nadają się również na fronty meblowe lub też na drzwi szaf. Wkrótce pokażę moje prace z wykorzystaniem paneli dekoracyjnych 3d.

3 komentarze:

  1. Panele dekoracyjne 3d można układać w pojedyncze motywy lub też można wykładać nimi całe ściany.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie ściany 3d to świetny pomysł jak ktoś ma większe wnętrza :) w małych myślę, że może to sprawiać wrażenie jeszcze mniejszego pomieszczenia

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze mi się takie panele podobały ;]

    OdpowiedzUsuń