poniedziałek, 20 czerwca 2016

10. Coś dla wielbicieli dinozaurów! Model czaszki dinozaura - diy


    Któż z nas nie lubi dinozaurów? Ciekawi nas jak wyglądały, jak się poruszały czy jaki miały kolor. Te prehistoryczne zwierzęta cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród dzieci. Nic więc dziwnego, że projektanci i producenci zabawek,
gadżetów i elementów wyposażenia wnętrz często umieszczają ich podobizny na swoich produktach. Ja postanowiłem pójść dalej. 
Dzisiaj pokażę jak samodzielnie wykonać model czaszki dinozaura.
Czaszka dinozaura będzie wspaniałą dekoracją. Doskonale sprawdzi się w pokoju twojego dziecka czy też jako oryginalny gadżet na biurko. O takim gadżecie marzy chyba każdy fan tych prehistorycznych zwierząt. Czaszka dinozaura to wreszcie doskonałe rozwiązanie dla odważnych chłopców, którzy nie boją się przygód i chcą przenieść się w prehistoryczne czasy. Czaszka po złożeniu jest niezwykle realistyczna. Jest to przykład wyposażenia pokoju dziecięcego który pokazuje, że warto czasem wyjść poza schematy w zakresie wyposażenia. Dinozaur, który na stałe zagości w pokoju dziecka nada mu całkiem nowy wymiar. To kreatywne rozwiązanie z pewnością pobudzi nie jedną dziecięcą wyobraźnię.
   Każdy może zostać paleontologiem i złożyć z oddzielnych części model czaszki tyranozaura który żył na Ziemi przed milionami lat.
Teraz możesz zrobić ją samemu. W tym celu: 

   - drukujemy zdjęcie czaszki wybranego dinozaura    w odpowiednim formacie. W związku z tym, że dysponuję drukarką A4 a chciałem wydrukować czaszkę w formacie A2 to podzieliłem wydruk na 4 strony. Aby to zrobić należy zmienić ustawienia wydruku (podzielić stronę na 4 arkusze papieru). W ten sposób otrzymasz 4 oddzielne kartki A4
  Możesz również wydrukować szablon w najbliższym punkcie druku w Twojej miejscowości.
     Następnie za pomocą kleju do papieru sklejamy kartki ze sobą.
 

      Z tak powstałego zdjęcia w formacie A2 wycinamy obrys czaszki nożyczkami lub nożykiem.
 

   
  Tak powstały szablon odrysowujemy na płycie sklejki lub mdf. Polecam sklejkę, chociaż ja wykonałem swój model z płyty mdf (pozostała mi po poprzednim projekcie).
   Teraz potrzebna będzie wyrzynarka.

  Dokładnie wycinamy obrys czaszki wyrzynarką lub piłą włosową.
   Odcinamy również dolną szczękę od górnej w miejscu zaznaczonym na tym zdjęciu. W tym miejscu wstawimy przegub na którym będzie się poruszała szczęka górna.
   Do wykonania całości potrzeba oczywiście jeszcze drugiego boku czaszki oraz jej górnej części. Drugi bok czaszki wykonujemy analogicznie jak pierwszy. Po wycięciu obu boków czaszki należy wszystkie kanty starannie zaokrąglić papierem ściernym.
  Teraz już pozostało wykonanie górnej części czaszki. Ma ona kształt trójkąta (długość trójkąta musi odpowiadać długości złożonej czaszki począwszy od nosa a skończywszy na tylnej krawędzi). Ja dodałem  jeszcze gustowny grzebień, który powstał ze sklejenia dwóch listew w kształcie ćwierćwałków.

   Następnie należy powiercić otwory i pomalować wszystkie części czaszki. Otwory należy powiercić bardzo precyzyjnie przy zachowaniu równych odległości po obu stronach czaszki oraz na przegubach (jak na zdjęciu).   Do skręcenia dolnej szczęki użyłem dwóch  kołków z drewna.

  Krótkim (dł. 50 mm średnica 22 mm) skręciłem przednią część dolnej szczęki wkrętami dł. 30 mm, a dłuższym (dł. 210 mm średnica 22 mm) skręciłem tylną część wkrętami dł. 65 mm. Tymi wkrętami przykręca się równocześnie przeguby.


   Górną część składa się z dwóch boków skręconych  z elementem w kształcie trójkąta.

Płyta w kształcie trójkąta jest przykręcona z boku wkrętami dł. 3 cm w miejscu wskazanym na zdjęciu (należy pamiętać o rozwierceniu grubszym wiertłem otworów na główki wkrętów bo w przeciwnym wypadku po wkręceniu nie schowają się w płycie i przyklejone zaślepki będą nieestetycznie odstawać od płyty).


  
  oraz w tylnej części czaszki za pośrednictwem kątowników przykręconych do boków czaszki od strony wewnętrznej (jak na zdjęciu).  I oto efekt.
 
   
  Górna część czaszki jest skręcona z dolną za pośrednictwem przegubów śrubami śr. 5 mm i dł. 55 mm. Dzięki temu rozwiązaniu można nieznacznie poruszać paszczą  dinozaura. Czapki wkrętów zamaskujemy zaślepkami samoprzylepnymi w kolorze białym.


   
  Do malowania używamy farby do drewna. Ja użyłem farby w kolorze białym, ale równie dobrze można użyć innego koloru według własnego uznania.  
   Jeżeli nie możesz sobie poradzić z projektem to służę pomocą pod adresem dhydzik1@gmail.com


  Jeżeli jesteś zainteresowany modelem koniecznie napisz komentarz.

;


2 komentarze:

  1. Witam świetna praca. Gdzie mogę dostać taki szablon?

    OdpowiedzUsuń
  2. Szablon odrysowalem z ekranu komputera potem xero x2 i mamy idealny szablon. Dzisiaj się za to zabieram. Mam nadzieję że choć trochę podobne mi wyjdzie. Pozsrawiam pomysłodawcę

    OdpowiedzUsuń