piątek, 8 lipca 2016

11. Majsterkowanie z pomysłem. Odkryj najprostszy sposób na wykonanie nowoczesnego krzesła ogrodowego

   Mimo ogromnej ilości mebli ogrodowych jaką oferują producenci, niesłabnącą popularnością cieszą się meble ogrodowe z drewna.
Zyskały popularność i uznanie nie tylko wśród pasjonatów ogrodów, balkonów czy tarasów, ale również wśród osób które cenią sobie jakość, trwałość i solidność.
Nadal są doskonałą alternatywą dla wiele tańszych plastikowych mebli, które nierzadko ledwie wytrzymują jeden sezon. Meble z drewna mimo wyższej ceny sięgającej nierzadko kilkuset złotych to wydatek na lata. Ponadto elegancki wygląd łączy się w przypadku ogrodowych mebli drewnianych z miłą i ciepłą powierzchnią. Pomagają odmienić ogród w wyjątkowe miejsce relaksu i odpoczynku. Meble ogrodowe z drewna odpowiednio zabezpieczone są  odporne na warunki atmosferyczne i idealnie komponują się z zielenią ogrodu. Ze względu na łatwość pielęgnacji i ich naturalny wygląd, pasują idealnie na taras, ogród czy werandę.
Są dostępne w wielu różnych wersjach, zarówno jako kanapy, krzesła lub całe komplety. Tymczasem, mimo dominacji ciężkich masywnych konstrukcji mebli z drewna pojawiła się alternatywa. Lekka, stabilna, wytrzymała i przede wszystkim nowoczesna konstrukcja krzesła wprowadzi do ogrodu czy też na balkon powiew nowoczesności i oryginalnego designu. A przede wszystkim dzięki prostej konstrukcji można go wykonać samemu za niewielkie pieniądze. Materiały potrzebne do wykonania krzesła kosztowały mnie ok. 51.

A oto dokładny kosztorys materiałów użytych do wykonania krzesła. Oczywiście cena materiałów może się różnić w zależności od miejsca gdzie je kupujemy. Warto popytać w miejscowych tartakach, sklepach budowlanych czy też u miejscowych stolarzy.
- 4 deski dł. min. 950 mm, szer. 250 mm, gr. 25 mm – ok. 20,00 zł,
- 8 listew dł. 50 cm, szer. 100 mm, gr. 20 mm – ok. 15 zł,
- kątowniki do drewna o przekroju 40×40 mm – 5 zł,
- śruby i wkręty – 4 zł,
- lakier do drewna 0,25 l – 5 zł,
- papier ścierny – 2 zł.


Do wykonania krzesła potrzebne będą:
- 4 deski dł. min. 950 mm, szer. 250 mm, gr. 25 mm,
- 8 listew dł. 500 mm, szer. 100 mm, gr. 20 mm,
- 1 kątownik z drewna o przekroju 40×40 mm dł. 530 mm,
- 1 kątownik z drewna o przekroju 40×40 mm dł. 480 mm,
- 4 kątowniki z drewna o przekroju 40×40 mm dł. 90 mm,
- 10 śrub dł. 60 mm, gr. 5 mm,
- 16 wkrętów do drewna dł. 30 mm,
- 2 wkręty do drewna dł. 50 mm,
- wyrzynarka,
- wiertarka z wiertłem 3 i 10 mm,
- ołówek,
- pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do malowania),
- szlifierka oscylacyjna,
- arkusz tektury,
- papier ścierny gradacja 120 i 180,
- lakier do drewna 0,25 l.KROK I Wykonanie szablonu
Prace rozpocznij od odrysowania elementów konstrukcji krzesła w kształcie łuków na deskach gr min 25 mm. Żeby łuki były równe wykonaj szablon od którego odrysujemy elementy konstrukcji krzesła. Do wykonania szablonu użyłem grubej tektury na której odrysowałem łuk długości ponad 1 m i szer. 8 cm używając bieguna ze starej kołyski
.

 Tak odrysowany łuk wytnij dokładnie nożykiem.

Ewentualne nierówności możesz zniwelować oklejając szablon taśmą samoprzylepną.KROK II – Odrysowanie szablonu i wycięcie elementów konstrukcji krzesła 
Tak wykonany łuk z tektury tworzy szablon którym odrysuj elementy konstrukcji krzesła na deskach. Elementy konstrukcji krzesła powinny mieć długość w linii prostej 950 – 1000 mm.


Następnie dokładnie wytnij elementy wyrzynarką i przeszlifuj papierem ściernym.

KROK III – Zaokrąglanie i szlifowanie nóg krzesła
Dokładnie zaokrąglij nogi krzesła na końcach.


KROK IV – Skręcanie elementów konstrukcji krzesła
Nogi krzesła połącz tak jak na zdjęciu tj. element który będzie siedziskiem połącz w połowie z elementem, który będzie oparciem. Otwory w elementach wywierć wiertłem 6 mm. Skręć elementy śrubą gr. 5 mm i dł. 60 mm. W celu precyzyjnego wyznaczenia miejsca wiercenia otworu  narysuj  kwadrat lub prostokąt i wyznacz na nim przekątne. Punkt przecięcia przekątnych jest punktem w którym należy wywiercić otwór.


KROK V – Przykręcanie kątowników podtrzymujących siedzisko i oparcie
Wyznacz miejsce przykręcenia kątowników zabezpieczających. Od miejsca przykręcenia kątowników bezie zależało na jakiej wysokości będzie się znajdowało siedzisko i kąt nachylenia oparcia. Najlepiej to sprawdzić przystawiając skręcone elementy do innego krzesła. Idealne będzie  krzesło, na którym wygodnie Ci się siedzi. Gdy już wyznaczysz miejsca gdzie mają być przykręcone kątowniki to wyznacz punkty w których mają być wywiercone otwory. Możesz je wyznaczyć rozrysowując na kątownikach kwadrat wraz z przekątnymi tak jak to robiłeś w przypadku wyznaczania punktów wiercenia w elementach konstrukcji.  W tylnej części krzesła przykręć kątownik dł. 530 mm, natomiast w przedniej części przykręć kątownik dł. 480 mm. Do przykręcenia kątowników użyj wkrętów stolarskich typu konfirmat dł. 50 mm. Ostatecznie mogą to być zwykłe wkręty dł. 50 mm.

KROK VI Wzmacnianie kątowników
Dla bezpieczeństwa użytkowania krzesła przykręć 4 kątowniki dł. 90 mm łącząc kątownik przedni i tylny z konstrukcją krzesła. Te kątowniki również łączymy za pośrednictwem śrub gr. 5 mm i dł. 60 mm (miejsca skręcenia kątowników . 90 mm z kątownikami podtrzymującymi siedzisko i oparcie pokazują strzałki).
Ten sam kątownik dł. 90 mm już przykręcony do kątownika tylnego dł. 530 mm i konstrukcji krzesła (widok z tyłu).

KROK VII - Przykręcanie listew na siedzisko i oparcie
Siedzisko i oparcie wykonaj z listew dł. 500 mm szer. 100 mm i grubości co najmniej 20 mm.
W tym celu powie otwory w identycznych odstępach na wszystkich listwach. Listwy również przykręć  w równych odstępach od siebie.  
KROK VIII – Szlifowanie i lakierowanie krzesła
Dokładnie przeszlifuj i polakieruj krzesło.
Możemy je polakierować lakierem bezbarwnym, bejcą lub farbą akrylową na dowolny kolor. Powodzenia.
        

4 komentarze:

 1. Bardzo dobry efekt końcowy. Świetny pomysł z tym szablonym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super to wyszło :) Ale na pewno trzeba się do tego przyłożyć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co za genialny efekt, krzesła wyglądają lepiej niż te fabryczne dostępne w sklepach, które na dodatek są niewygodne. Jak tylko mąż wróci z pracy pokażę mu ten artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny pomysł! Takie świetne krzesło, a jego wykonanie nie jest jakoś szczególnie trudne :) Chyba się za to zabiorę kiedy już będę miał urlop. Serdecznie pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych inspiracji!

  OdpowiedzUsuń