wtorek, 19 lipca 2016

12. Podkładki pod kubek w kształcie głowy dinozaura

     Na stole w kuchni, jadalni czy też na biurku należy dbać o każdy szczegół. Nie bez znaczenia są tutaj również podkładki pod kubek, szklankę czy też kufel.
Są niekiedy koniecznością jeżeli chcemy zapobiec brzydkim i nieestetycznym śladom jakie pozostają na meblach w miejscach gdzie postawiliśmy szklankę, kubek czy kufel. Oprócz funkcji ochronnej pełnią również, a może przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Najczęściej odzwierciedlają upodobania, styl i gusta domowników. Na pewno przykują uwagę Twoich znajomych i będą okazją do pochwalenia się kreatywnością oraz zdolnościami manualnymi. Stanowią również świetne uzupełnienie wyposażenia. Mimo ogromnej ilości oferowanych na rynku podkładek wciąż można zobaczyć jakieś nowe wzory. Najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia i wszelkie zabrudzenia są te zrobione z drewna. Gdy są wykonane dokładnie i estetycznie to na pewno będą stanowiły doskonały dodatek na każdym stole. Mogą być też doskonałym prezentem dla kogoś bliskiego. Jeśli chcesz mieć oryginalne podstawki pod kubki to przyjrzyj się mojej propozycji.
     Jest to kolejna propozycja dla miłośników dinozaurów (i nie tylko) obok wykonanej przeze mnie czaszki dinozaura. Jeżeli nie masz pomysłu na prezent, to ten gadżet może być dobrym pomysłem, który z pewnością doceni nie tylko miłośnik dinozaurów. Mogą być ciekawą ozdobą biurka lub stolika w pokoju dziecięcym i młodzieżowym. Z nimi twój stół, biurko czy stolik zyska nowy wygląd. I przede wszystkim można je wykonać własnoręcznie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
  


Potrzebne bedą:
 • wydruk głowy dinozaura w odpowiednim rozmiarze (prezentowana przeze mnie głowa dinozaura ma rozmiar 13×10 cm)
 • sklejka (grubość od 4 do 8 mm)
 • kalka ołówkowa
 • ołówek
 • taśma samoprzylepna
 • nożyczki
 • nóż
 • piła włosowa
 • wiertarka
 • pilnik do drewna                                                         
 
Rozpoczynamy od przyklejenia kartki z wydrukiem z podłożoną kalką do sklejki za pomocą taśmy samoprzylepnej lub dwustronnej. 
   Dokładnie odrysowujemy głowę dinozaura ołówkiem. 
Następnie delikatnie odklejamy kartkę z kalką z jednej strony tak, żeby się nie przesunęła względem płyty sklejki i sprawdzamy, czy rysunek jest dokładnie odbity na sklejce.

 Jeżeli jakiegoś elementu nam brakuje to go dorysowujemy. Odklejamy kartkę z kalką.

      Teraz wywiercamy małym wiertłem gr 4, 5 mm otwory na oczy itp. W te otwory wkładamy odczepioną z ramy piłę włosową. Gdy ją włożymy do otworu to z powrotem mocujemy ją do ramy i dokładnie wycinamy otwór zgodnie z odbitym rysunkiem. Tak postępujemy ze wszystkimi otworami w podkładce. Wycięte otwory dokładnie szlifujemy pilnikiem.
Następnie wycinamy podkładkę ze sklejki.
   Teraz dokładnie szlifujemy wszystkie kanty i nierówności. Gdy już dokładnie wyszlifujemy podkładkę to pozostaje nam tylko pomalować podkładkę olejem do drewna. Możemy ją polakierować, ale nie każdy lakier jest odporny na działanie wysokich temperatur. Poza tym, niektóre oleje do drewna są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Warto o tym pomyśleć przy wyborze sposobu impregnacji podkładki. Zapraszam do komentowania moich postów. Powodzenia.
 

2 komentarze:

 1. Super sprawa, zwłaszcza jeśli motywem przewodnim w pokoju dziecka są dinozaury ;)Ciekawe, czy równie fajnie wyglądałby taka podkładeczka z korka? Mam w domu trochę uszkodzoną tablicę korkową i zastanawiam się co można z niej zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 2. przepiekne i bardzo dobre dziekuje

  OdpowiedzUsuń