sobota, 17 września 2016

13. Konik na biegunach w wersji mini – majsterkowanie dla najmłodszych


      Sposób wykonania słonika na biegunach już opisywałem na tym blogu. Jednak wróciłem do tematu zabawek do bujania z powodu pojawienia się bujaczka jeszcze prostszego do wykonania.
Poza tym będzie on bardziej odpowiedni dla mniejszych dzieci (już od 1 roku życia) ze względu na niską, prostą i stabilną konstrukcję. Będzie bezpieczną i wygodną zabawką która pozwoli dziecku nabrać lepszej koordynacji ruchowej i równowagi.
Wysokie oparcie i drewniane rączki wymuszą stabilną pozycję dziecka. Odpowiednio wyprofilowane płozy zabezpieczają przed zbyt dużym wychylaniem zabawki. Bardzo lubiane przez najmłodszych koniki na biegunach dają duże możliwości rozwojowe i dają wiele radości z zabawy.
Bujaczek jest bardzo łatwy do wykonania.

Do wykonania zabawki potrzebne będą:
- wyrzynarka do drewna,
- wiertarka i wiertło do drewna śr. 6 mm, 

- papier ścierny o gradacji 180 i 240,
- klej do drewna,
- 2 deski gr. min 20 mm, szer. min. 170 mm, dł. min. 670 mm,
- deska 530×130 mm (siedzisko),
- deska 400×130 mm (oparcie),
- 2 kantówki gr. 30×30 mm, dł. 450 mm,
- 2 kantówki gr. 30×30 mm, dł. 100 mm,
- śruby do drewna 12 szt. gr. 5 mm, dł. 60 mm,
- wkręty do drewna 4 szt. gr. 5 mm, dł. 30 mm,
- 2 listwy w kształcie ćwierćwałków (dł. listew musi odpowiadać szer. głowy konia w podstawie).KROK I -  Wykonanie płóz
Płozy wykonałem z elementów które pozostały po wycięciu konstrukcji krzesła. Deski muszą mieć gr. min. 20 mm. Jedną stronę każdej płozy wyciąłem w kształcie łuku. 
 


KROK II - Profilowanie płozy

Płozy na końcach należy odpowiednio wyprofilować (jak na zdjęciu poniżej), tak żeby zabezpieczały zabawkę przed zbyt dużym wychyleniem.


KROK III - Wycięcie płozy
Następnie dokładnie wycinamy końcówki każdej płozy wyrzynarką oraz szlifujemy papierem ściernym. Wykonane przeze mnie płozy mają wymiary: 
- długość - 67 cm,
- szerokość na końcach - 10 cm,
- szerokość w najszerszym miejscu - 17 cm,
- grubość deski 25 mm.
KROK IV - Wykonanie siedziska
W celu wykonania siedziska wyciąłem deskę dł. 53 cm i szer. 13 cm. Długość i szerokość może być inna w zależności od wymiarów zabawki jaką chcemy wykonać.
KROK V - Skręcanie płóz
Następnie przykręciłem kantówki do płóz. W tym celu przygotowałem 2 kantówki gr 30×30 mm. W równych odstępach na obu końcach (50 mm) wywierciłem otwory. Przykręciłem kantówki do płóz śrubami do drewna dł. 60 mm. W tym celu wywierciłem otwory w biegunach w identycznych odstępach jak w kantówkach.

Najlepiej to zrobić przytrzymując sztywno kantówkę przy płozie (np. za pomocą takiego ścisku stolarskiego) i wkładając wiertło do poszczególnych otworów nawiercać otwory w biegunach). Ten sposób daje gwarancję precyzyjnego nawiercenia otworów w biegunach. Należy pamiętać, że z tyłu należy przykręcić oparcie. Dlatego z tyłu zostawiłem więcej miejsca na przykręcenie oparcia. W zabawce widocznej na zdjęciach zostawiono w przedniej części 90 mm, natomiast w tylnej na przykręcenie oparcia – 130 mm.


KROK VI - Przykręcenie siedziska 
Gdy już mamy przykręcone kantówki do płóz.


 
to w podobny sposób przykręcamy siedzisko nawiercając otwory w kantówkach i w identycznych odstępach w desce siedziska (jak na zdjęciu). Następnie przykręciłem drugą płozę nawiercając otwory z drugiej strony siedziska analogicznie jak przy przykręcaniu pierwszej.KROK VII - Przykręcenie oparcia  
Oparcie przykręciłem za pośrednictwem kantówek dł. ok. 100 mm. Kantówki przykręciłem z jednej strony do deski oparcia a z boku do płóz (w sposób pokazany na zdjęciu). Część oparcia która będzie wchodziła między płozy przyciołem do grubości 90 mm w odległości ok. 120 mm od kraju deski (po 2 cm z każdej strony).

KROK VIII - Wykonanie głowy konia
Głowę konia wydrukowałem w odpowiednim formacie na drukarce i odrysowałem na desce. Później pozostanie już tylko wyciąć ją z deski.
 
 
Głowę przykręciłem do siedziska za pośrednictwem metalowych kątowników przykręconych wkrętami dł. 30 mm do siedziska.


Do kątowników przykręciłem deskę w kształcie głowy konia wkrętami dł. 30 mm. Głowę konia dodatkowo przykleiłem od spodu klejem do drewna. W miejsce łączenia głowy konia z siedziskiem przykleiłem listwy w kształcie ćwierćwałków. Dzięki temu zamaskowałem główki wkrętów.

Teraz już pozostało wyszlifowanie i pomalowanie konika. Do malowania polecam wodny lakier ekologiczny lub farbę akrylową. Będzie bardziej bezpieczna dla maluchów. Miłej zabawy.Zapraszam do komentowania wpisu.1 komentarz:

  1. Majsterkowanie to fajna sprawa, zarówno dla dorosłych jak i tych mniejszych ;) Jestem kobietą i również lubię sobie pomajsterkować :D Sprawa mi to bardzo dużo radości i przede wszystkim odpręża :)

    OdpowiedzUsuń