środa, 19 października 2016

16. Nietoperz na Halloween. Oryginalna ozdoba pokoju dziecięcego – zrób to sam.

       Halloween 2016 nadchodzi. To święto staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Polacy coraz chętniej tego dnia urządzają zabawy i przystrajają swoje domy i mieszkania dyniami albo wizerunkami wiedźm czy duchów.
Mimo że to święto ma wielu przeciwników to jego popularność wciąż rośnie i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu. Tradycyjnie Halloween obchodzone jest w ostatni dzień października.
Ja również postanowiłem ulec urokowi tego święta. Postanowiłem wykonać model nietoperza z drewna (płyta mdf). Taka dekoracja na pewno ucieszy mojego syna który oświadczył, że będzie to święto obchodził bardzo hucznie. Nietoperz z drewna będzie na pewno bardziej trwały od powszechnych dekoracji tego typu, które są wykonywane najczęściej z papieru lub tektury. Dekoracja będzie oryginalnie podświetlona. To do dzieła.

Do wykonania dekoracji potrzebne będą:
1.Wydruk nietoperza wydrukowany w odpowiednim formacie.
2. Kalka ołówkowa (ilość arkuszy odpowiednia do wielkości wydruku).
3. Płyta sklejki lub mdf gr. 10 mm (prezentowana płyta mdf ma wymiary 50×50 cm).
4. Wyrzynarka z brzeszczotem szer. max 5 mm.  
5. Wiertarka z wiertłem gr 5 mm.  
6. Kawałki tektury gr. około 5 mm.
7. Szlifierka oscylacyjna.
8. Pilnik do drewna.
9. Ołówek.
10. Taśma samoprzylepna.
11. Klej do drewna.
12. Pędzel lub wałek malarski.
13. Czarna farba do drewna.

KROK I – Sklejanie kartek wydruku nietoperza
Wydrukuj postać nietoperza. Jeżeli wydrukowałeś go na czterech osobnych kartach to sklej je. Jako szablonu możesz użyć jednego ze zdjęć poniżej.

KROK II – Odrysowywanie nietoperza na płycie
W celu precyzyjnego odrysowania nietoperza na płycie włóż kalkę między wydruk a płytę sklejki lub mdf i precyzyjnie odrysuj go na płycie.

KROK III – Wycinanie nietoperza z płyty
Precyzyjnie wytnij nietoperza z płyty. Krawędzie zewnętrzne dokładnie przeszlifuj papierem ściernym.


KROK IV – Wycinanie poszczególnych części skrzydeł (opcjonalnie) oraz otworów na oczy i zęby.
Dla uzyskania wrażenia 3d wytnij poszczególne części skrzydeł nietoperza wzdłuż linii imitujących kości na których rozpięta jest błona skrzydła (jak na fot) . Nie szlifuj miejsc przecięcia. Usuń jedynie drzazgi które powstały podczas cięcia. Dla wygody możesz przed pocięciem nietoperza ponumerować poszczególne części. Dzięki temu nie będziesz tracił czasu na szukanie pasujących do siebie części. Wytnij otwory na oczy i zęby. W tym celu wywierć wiertłem gr 5 mm otwory na oczy i zęby, a następnie wkładając w nie brzeszczot wyrzynarki wytnij je zgodnie z odbitymi liniami.KROK V – Sklejanie poszczególnych części nietoperza
Sklej poszczególne części nietoperza w miejscach wcześniejszego przecięcia. Pod co drugą część podkładaj kawałek tektury, tak, żeby co druga część wystawała około 5 mm w stosunku do poprzedniej. Zacznij od tułowia, podkładając pod niego tekturę, a następnie dwie części skrzydeł do niego przylegające przyklej bez podkładania tektury, następne do nich przylegające znowu z podłożoną tekturą itd. W ten sposób nietoperz przybierze ciekawą formę 3d.
KROK V – Szlifowanie nietoperza
Dokładnie wyszlifuj nietoperza papierem ściernym. Zwróć uwagę na wycięte otwory na oczy i kły. Mogą wymagać wyrównania pilnikiem do drewna.
KROK VI – Malowanie nietoperza
Pomaluj nietoperza farbą do drewna w kolorze czarnym.


KROK VII – Zamontowanie podświetlenia
Dla uzyskania fajnego klimatu podświetl nietoperza taśmą led lub zwykłą latarką. Taśmę led należy przykleić z tyłu nietoperza. Latarkę mocujemy taśmą samoprzylepną.

1 komentarz: