wtorek, 15 listopada 2016

17. Instrukcja wykonania designerskiej donicy– diy. Praktyczna dekoracja domu.

      Praktyczna i elegancka donica to produkt niezbędny do dekoracji nowoczesnych wnętrz mieszkań, biur oraz obiektów użyteczności publicznej. Zwłaszcza te donice, które charakteryzują się bardzo oryginalnym i designerskim kształtem w połączeniu z zielenią sprawią, że pomieszczenie nabierze estetycznego i funkcjonalnego charakteru.
Na rynku obserwujemy bardzo szeroką gamę donic zróżnicowanych pod względem kształtów, form, wymiarów, materiałów z jakich są wykonane oraz a może przede wszystkim ceny. To zróżnicowanie pozwala każdemu znaleźć odpowiedni dla siebie produkt. Niewątpliwym hitem są donice w kształcie regularnych lub nieregularnych figur geometrycznych które idealnie wkomponują się w nowoczesną przestrzeń. Uwagę przykuwa ich niepowtarzalny wygląd, który na pewno będzie ciekawym dodatkiem do każdego pomieszczenia.
    Wykonana przeze mnie donica to w rzeczywistości osłonka na donicę. Składa się z donicy plastikowej oraz osłonki wykonanej z paneli dekoracyjnych z wyfrezowanym wzorem dekoracyjnym z płyty mdf.


Ponieważ wykonanie takich paneli samodzielnie wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia polecam zakup paneli w jednym z wielu sklepów internetowych. Osłonkę można równie dobrze wykonać z drewna lub sklejki i samodzielnie ozdobić. Osłonkę można używać na dwa sposoby: z włożoną do osłonki donicą plastikową w której znajduje się ziemia z rośliną, oraz jako samodzielna donica np. z włożonymi do niej roślinami suszonymi lub sztucznymi. Osłonka ma podwójne dno. To które podtrzymuje donicę plastikową jest umieszczone dokładnie na takiej wysokości jaką ma donica plastikowa (na zdjęciach jest to 190 mm). Dzięki temu wyciągnięcie donicy plastikowej z rośliną jest bardzo proste. Drugie dno znajduje się na spodzie osłonki. Dno podtrzymujące donicę plastikową bardzo łatwo można wyjąć wkręcając w pozostawiony otwór wkręt do drewna za który podciągamy dno do góry.


Do wykonania donicy potrzebne będą:

- doniczka plastikowa (widoczna na zdjęciach doniczka ma wymiary około 190×190×190 mm (szer, dł. wys.), dno 140×140),
- wyrzynarka do drewna,
- wiertarka i wiertło do drewna śr. 3 mm,
- papier ścierny o gradacji 180 i 240,
- 4 panele dekoracyjne gr. min 16 mm, szer. min. 200 mm, dł. min. 500 mm,
- dwie deseczki lub płyty do wycięcia dna donicy,
- wiertarka z wiertłem gr. 3 mm,
- wkręty do drewna 24 szt., dł. 15 mm,
- kątowniki metalowe 20×20 mm do drewna 24 szt.,
- szlifierka oscylacyjna (opcjonalnie),
- śrubokręt krzyżakowy,
- ołówek,
- taśma do mierzenia.

KROK I – Wyznaczanie kształtu boku osłonki.

Wyznacz kształt osłonki pamiętając o tym, że osłonka w górnej części w jej wewnętrznej stronie musi mieć w naszym przypadku dokładnie 190 mm, czyli dokładnie tyle co górna część donicy plastikowej. Uzyskasz to jeżeli wyznaczysz po 30 mm z każdej strony panelu (trzecie zdjęcie poniżej).

Wtedy donica plastikowa będzie idealnie dopasowana do osłonki. Natomiast dolną część osłonki wyznacz odmierzając po 60 mm z każdej strony. Wtedy nasza osłonka będzie miała kształt efektownego stożka.
Wyznacz miejsce gdzie będzie przykręcone dno podtrzymujące donicę plastikową (będzie to odległość równa wysokości donicy plastikowej, czyli w naszym przypadku 190 mm).


KROK II – Wycinanie i szlifowanie boków osłonki

Dokładnie wytnij boki osłonki wyrzynarką. Po wycięciu pierwszego panelu dokładnie odrysuj go na pozostałych panelach i je wytnij. Następnie przeszlifuj wszystkie panele szlifierką.KROK IV – Skręcanie boków osłonki

Skręć boki osłonki przy pomocy kątowników metalowych i wkrętów. Kątowniki przykręć w górnej (szerszej) części w odległości 40 mm, a w dolnej około 25 mm przy bocznej krawędzi panelu (zdjęcia poniżej). W odległości 190 mm od górnej krawędzi paneli przykręć 4 kątowniki (mogą być przykręcone pośrodku 4 paneli lub po dwa na dwóch panelach). Będą podtrzymywać górne dno. W odległości około 25 mm od dolnej krawędzi panelu przykręć 4 kątowniki którymi przykręcisz dolne dno (po jednym na każdym panelu).

Następnie skręć kolejne panele ze sobą.

KROK V – Wycinanie dna osłonki


Wytnij z płyty mdf, sklejki lub deski górne i dolne dno. Jeżeli wymiary twojej osłonki mają identyczne wymiary jak tej na zdjęciu to górne dno będzie miało kształt kwadratu o wymiarach 170×170 mm, a dolne 130×130 mm.
KROK VI – Przykręcenie  dna osłonki.


Włóż od spodu dolne dno i przykręć je od wewnętrznej strony kątownikami. Górne dno włóż na miejsce i wywierć otwór w który będzie można częściowo wkręcić wkręt. Pociągając dno  do góry będzie można go wyjąć jeżeli będziemy chcieli włożyć do niej długie sztuczne lub wysuszone rośliny.

KROK VII – Malowanie osłonki 

Starannie pomaluj osłonkę. Do malowania rozkręć poszczególne elementy osłonki. Po pomalowaniu skręć ją z powrotem.3 komentarze:

 1. Ale elegancka, wygląda przepięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.
  A jak wygląda kwestia odprowadzenia nadmiaru wody z tej wewnętrznej doniczki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie. Wewnętrzna doniczka ma wbudowaną podstawkę, którą w razie potrzeby można wyjąć. Wtedy nadmiar wody można wylać. Oczywiście wcześniej należy wyjąć doniczkę wewnętrzną wraz z rośliną. Jak widać na zdjęciach nie jest to trudne. Dziękuję za komentarz. Proszę o polubienie mojej strony.

  OdpowiedzUsuń