środa, 14 grudnia 2016

19. Designerski stołek, hoker – zrób to sam. Instrukcja wykonania krok po kroku

       Chyba każdy się ze mną zgodzi, ze stołek to jeden z najbardziej popularnych mebli. Zawdzięcza to sobie zapewne prostotą budowy, uniwersalnym zastosowaniem czy też niską ceną (z reguły). Bo przecież nie służy on tylko do siedzenia.
Któż z nas nie używał stołka jako stolika kawowego, stolika nocnego czy też kwietnika.
Często pomaga przy rozwiązywaniu butów w przedpokoju czy też w malowaniu paznokci w łazience.
Stąd nikogo nie dziwi bardzo bogata oferta stołków jaką oferują producenci mebli. Niewątpliwie najpowszechniejsze od lat są stołki wykonane z drewna. Największym hitem ostatnich lat są stołki wykonane z pnia surowego drewna oraz stołki monolityczne wykonane z jednego kawałka surowego drewna. Najdroższe egzemplarze są wykonane z drewna egzotycznego. Bardzo popularne są ich wysokie odmiany czyli hokery. Stołek mimo prostej budowy musi charakteryzować się wytrzymałością oraz wygodą użytkowania. Stołki możemy spotkać nie tylko w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach mieszkań ale również jako wyposażenie kawiarni i restauracji gdzie często pełnią rolę ekstrawaganckich mebli.
Dzisiaj chciałbym przedstawić swoją propozycję na stołek o ciekawym designerskim kształcie. Sprawia on wrażenie, jakby został uderzony „kopnięty” z jednej strony.  
Ten nowoczesny taboret – stołek świetnie sprawdzi się w kuchni, jadalni, sypialni czy też w łazience. Niewątpliwą zaletą stołka jest jego niecodzienny kształt i zaskakująca nowoczesna forma. Na pewno będzie przyciągał wzrok twoich gości. Poza tym taboret ten zapewnia idealny komfort oraz wygodę. Taboret idealnie wkomponuje się w przestronne pomieszczenia typu loft, vintage oraz skandynawskim. Będą doskonałym dodatkiem zarówno we wnętrzach w stylu minimalistyczny jak i nowoczesnym.


Oto etapy jego powstawania:
Do wykonania stołka potrzebne będą:
- deska o wymiarach 300×370 mm×30 mm (może być klejona z kilku desek),
- sklejka o gr. min. 20 mm o wym. min. 150×150 mm,
- 4 nogi dł. 450 mm o śr. 25 mm (kołki drewniane na nogi można kupić w stolarniach lub sklepach ogrodniczych),
- 4 kątowniki metalowe 125×125 mm,
- wkręty 24 szt. dł. 30 mm,
- śruby do drewna 8 szt. gr. 5 mm, dł. 35 mm,
- klucz do śrub,
- wyrzynarka,

- klej do drewna,
- piłka do drewna,
- wiertarka z wiertłem 3 i 6 mm,
- ołówek, 
- kątownik (ewentualnie gotowy szablon), 
- pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do malowania),
- szlifierka oscylacyjna,
- papier ścierny gradacja 120 i 180,
- farba lub lakier.

KROK I – Rozrysowanie wzoru na desce Rozrysuj wzór na płycie. Trzy rogi siedziska są wyznaczone dokładnie w rogach deski, czwarty 60 mm od rogu deski (jak na fot. poniżej). Łuki na desce możesz odrysować za pomocą np. deseczki w kształcie łuku (jak na fot. poniżej).
KROK II – Wycięcie wzoru wyrzynarką

Dokładnie wytnij narysowany wzór wyrzynarką. Jeden bok pozostaw prosty.

KROK III – Szlifowanie siedziska
Dokładnie wyszlifuj wszystkie kanty i nierówności.


Aż do uzyskania takiego efektu:KROK IV Wykonanie nóg stołka

Wytnij cztery równe kołki na nogi stołka. Widoczne na zdjęciach kołki mają dł. 450 mm. Zostały wycięte z jednego kołka dł. 1800 mm.

Jeden z kołków w jednym końcu był fabrycznie zeszlifowany.
Postanowiłem identycznie zeszlifować wszystkie cztery nogi. KROK V Wiercenie otworów na śruby

Precyzyjnie zaplanuj i wyznacz miejsca wiercenia otworów na śruby w nogach stołka. Zrób to przystawiając kątownik do każdej nogi stołka i zaznaczając miejsca wiercenia otworów. Możesz również przed wierceniem przykleić kątownik do nogi krzesła. Wtedy kątownik nie będzie się przesuwał podczas wiercenia.
KROK VI Przykręcanie kątowników do nóg
Gdy otwory będą wywiercone to przykręć kątowniki do nóg stołka.
 KROK VII – Przykręcanie nóg do siedziska
Dokładnie rozplanuj miejsca przykręcenia
 kątowników do siedziska. Najlepiej jeżeli kątowniki będą przykręcone w odległości 40, 50 mm od każdego rogu siedziska (jak na fot). W tym celu rozrysuj kwadrat z bokami ok. 40, 50 mm od najbliższej krawędzi każdego z boków. Następnie narysuj przekątne kwadratu. Wzdłuż przekątnych przystaw po dwa kątowniki i odrysuj od nich miejsca wiercenia otworów na wkręty. Wywierć i przykręć kątowniki do siedziska.

KROK VIII Wzmacnianie nóg stołka
W celu wzmocnienia nóg wytnij ze sklejki gr. min. 20 mm deseczki w kształcie litery „C” z wyciętym wewnątrz otworem na nogę krzesła. Widoczne na zdjęciach deseczki mają wym. 60×60 mm.


Następnie wywierć w każdej z tych deseczek cztery otwory na wkręty i wkładając do każdego nogę krzesła przykręcaj je wraz z kątownikami do siedziska. W celu dodatkowego wzmocnienia użyj kleju do drewna.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz