czwartek, 29 grudnia 2016

21. Regał z puzzli – zrób to sam. Instrukcja wykonania krok po kroku

      Regał to bardzo popularny mebel w każdym mieszkaniu. 
Jest to niewątpliwie spowodowane jego wyjątkowymi walorami estetycznymi i funkcjonalnymi.
Regały, jak mało które meble doskonale sprawdzają się do porządkowania książek i innych przedmiotów.
Regał jest niewątpliwie meblem uniwersalnym, prostym w budowie a przede wszystkim nie zajmuje dużo miejsca.
Wykonany przeze mnie regał stanowi alternatywę dla klasycznych regałów ściennych. Cztery rzędy półek z łatwością pomieszczą niewielką biblioteczkę, w ciekawy sposób eksponując książki. W pokoju dziecięcym może służyć do eksponowania kolekcji zabawek. Doskonale sprawdzi się również w salonie, jak i w gabinecie. Mimo swych wymiarów (1300 cm x 1200 cm x 300 mm) nie przytłacza wnętrza, a stanowił do niego wspaniały dodatek. Jest prosty a zarazem bardzo ciekawy i funkcjonalny. Dzięki wprowadzeniu intrygującego, ciekawego rozwiązania regał charakteryzuje się oryginalnym designem. 
Jest idealnym przykładem na połączenie dekoracji z funkcjonalnością. 
Inspiracją do stworzenia tego regału były puzzle. Na pewno jest to oryginalna ozdoba ścienna którą każdy gość na pewno od razu zauważy. 
A może twoje dziecko lubi układać puzzle. Taki regał na pewno bardzo je ucieszy. 
Oryginalny kształt nadają mu puzzle z płyty mdf  które są przyklejone do pionowych paneli regału.

Pionowe panele regału są również wycięte w kształcie rzędu takich samych puzzli.

Panele pionowe wraz z przyklejonymi puzzlami będą tworzyły na ścianie piękny wzór ułożonych puzzli. Do pionowych paneli będą przykręcone wsporniki służące do podparcia półek. Półki na książki bę wykonane z płyty mdf o gr. 16 mm. Na dwóch panelach zamontowanych będzie cztery półki. Cały regał będzie przykręcony do ściany czterema kołkami rozporowymi (po dwa kołki na panel) o długości min. 100 mm. 
W tym projekcie chciałbym udowodnić, że regał wcale nie musi być nudny. Nowoczesne regały powinny charakteryzować się niecodziennym kształtem, ciekawym rozwiązaniem czy też nowoczesnym designem. Mam nadzieję, że taki jest ten regał tzn. nowoczesny, niecodzienny i ciekawy.
Podsumowując, ten regał będzie zdobił ścianę wzorem rozpoznawalnym dla każdego, będzie przechowywał książki i inne przedmioty i zajmie mało miejsca. Czego chcieć więcej?

Do wykonania regału potrzebne będą:
- dwie płyty meblowe mdf o wymiarach: 440×1200×10 mm (jeżeli chcesz tylko namalować wzór puzzli na panelach pionowych bez przyklejania puzzli to panele pionowe powinny mieć grubość co najmniej 16 mm),
- cztery płyty mdf o wymiarach: 1300×300
×16 mm (półki), 
- 8 puzzli z płyty mdf gr. 10 mm (można kupić w internecie). Możesz również namalować kształt puzzli na panelach pionowych. W tym celu wydrukuj wzór puzzla ze zdjęcia poniżej w formacie A3 i użyj go jako szablonu),
- wyrzynarka,
- wiertarka z wiertłem 3,6 i 10  mm oraz wiertło do betonu gr 10 mm,
- 16 śrub do drewna dł. 30 mm, gr 5 mm,
- 4 kołki rozporowe długość 100-140 mm, gr. 10 mm, 
 - 8 kątowników do mocowania półek,
- ołówek,
- pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do malowania),
- szlifierka oscylacyjna, 
- papier ścierny gradacja 180 i 240,
 - farba do drewna w kolorze białym,
- różne kolory farby do drewna 4×0,1 l (mogą być farby do ścian np. pozostałe po remoncie mieszkania).

Koszt wykonania regału:
- dwie płyty meblowe mdf o wymiarach: 440×1200×10 mm – ok. 16 zł,
- cztery płyty mdf o wymiarach: 300×1300×16 mm(półki) wraz z cięciem w zakładzie stolarskim – 86 zł,
- 8 puzzli z płyty mdf gr. 10 mm (można kupić w internecie – 96 zł (12 zł/szt.) – zrobiłem je sam (koszt płyty mdf użytej do ich zrobienia to ok. 20 zł),
- papier ścierny gradacja 180 i 240 – ok. 5 zł,
- farba do drewna – ok. 18 zł,
- różne kolory farby do drewna 4×0,1 l (ja użyłem resztek farby pozostałej po malowaniu ścian) – w przypadku zakupu ok. 18 zł,
- 4 kołki rozporowe - 10 zł,
- 8 kątowników do mocowania półek – 28 zł. 
Koszt ogółem:
- ok. 277 zł w przypadku zakupu puzzli,
 
- ok. 201 zł w przypadku samodzielnego wykonania puzzli,
- ok. 163 zł w przypadku namalowania puzzli na panelach oraz użycia resztek farby (pozostałej np. po remoncie) do ich malowania.

KROK I – Odrysowanie puzzli na panelach pionowych
Odrysuj kształt ułożonego rzędu puzzli na panelach pionowych używając puzzla z mdf lub szablonu z wydruku.. 

KROK II – Wycinanie kształtu puzzli w panelach pionowych
Dokładnie wytnij zewnętrzne boki paneli tak, żeby pozostał odrysowany kształt rzędu ułożonych puzzli.

KROK III – Malowanie paneli pionowych, puzzli i półek
Pomaluj puzzle z mdf na różne kolory. Jeżeli nie będziesz przyklejał puzzli do paneli pionowych to pomaluj odrysowane puzzle na panelach różnymi kolorami. Pomaluj również zewnętrzne krawędzie paneli oraz półki. 
KROK IV – Przyklejanie puzzli do paneli bocznych
Starannie przyklej puzzle do paneli bocznych za pomocą kleju do drewna. Puzzle powinny dokładnie zachodzić na kształty puzzli wycięte w panelach.


KROK V - Wiercenie otworów w ścianie
Wyznacz miejsca wywiercenia otworów w ścianie na kołki rozporowe na których będą montowane
 panele pionowe. Każdy z paneli musi być przykręcony dwoma kołkami rozporowymi. Pamiętaj, że panele pionowe muszą być rozstawione w takiej odległości od siebie, żeby pułki swobodnie się wspierały na wspornikach do nich przykręconych. Pokazane na zdjęciach otwory zewnętrzne są wywiercone w odległości 1300 mm od siebie. Natomiast otwory wewnętrzne są wywiercone w odległości 220 mm od otworów zewnętrznych.

Pamiętaj o odmierzeniu równych odległości od sufitu.
 
Wywierć otwory w ścianie wiertarką udarową używając wiertła o średnicy 10 mm. W celu zachowania czystości przyklej pod wierconym otworem tekturowe pudełko.

W wywiercone otwory wkładamy kołki rozporowe.


KROK VI – Wiercenie otworów w panelach bocznych
Wyznacz punkty wiercenia otworów w panelach bocznych. Otwory nie mogą znajdować się zbyt blisko krawędzi paneli. Widoczne na zdjęciach otwory na każdym z paneli są wywiercone w odległości około 30 mm od krawędzi oraz około 220 mm jeden otwór od drugiego.
Pamiętaj o rozwierceniu grubszym wiertłem Ø 10 mm górnej części otworów na główki wkrętów bo w przeciwnym wypadku główki wkrętów nie schowają się w panelach i przyklejone zaślepki będą nieestetycznie odstawać od paneli. Zaślepki samoprzylepne przed przyklejeniem na główki wkrętów malujemy takim samym kolorem jak puzzle w których są wywiercone otwory.

KROK VII – Wiercenie otworów do mocowania kątowników
Precyzyjnie zaplanuj i wyznacz miejsca przykręcenia kątowników. Najlepiej jeżeli będą wyznaczone w taki sposób, że przykręcone półki będą leżały dokładnie na środku każdego z przyklejonych (namalowanych puzzli). Pamiętaj, że wszystkie półki muszą być przykręcone w jednakowych odstępach.KROK VIII – Przykręcanie kątowników
Przykręć kątowniki do paneli bocznych.
KROK IX - Przykręcanie paneli bocznych do ściany 
Przykręć panele boczne do ściany wkrętami wkładając je do otworów z kołkami rozporowymi.
KROK X – Przykręcanie półek
Precyzyjnie wymierz miejsca przykręcenia półek. Następnie przykręć pułki wkrętami dł. 15 mm.
Na przykręcone kątowniki załóż maskownice dekoracyjne. 

KROK XI – Przyklejanie zaślepek dekoracyjnych na główki wkrętów
Pomaluj zaślepki dekoracyjne na taki sam kolor jak puzzle z wywierconymi otworami do przykręcania na ścianie. Następnie przyklej je na główki wkrętów którymi są przykręcone panele boczne.

I już możemy się cieszyć regałem w pełnej krasie (na półkach skarby mojego syna). 3 komentarze:

  1. Witam, czy do pracy z wyrzynarką potrzebne są jakieś zabezpieczenia? (rękawice, okulary itp.) nie miałam z nią styczności i nie wiem czy trzeba się specjalnie przygotować

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak oczywiście. Przy pracy z wyrzynarką należy używać okularów ochronnych. Należy uważać na wibrujące ostrze wyrzynarki. Jeżeli nie miałaś jeszcze do czynienia z wyrzynarką to poproś jakąś osobę, która potrafi się nią posługiwać o krótki instruktaż. Używanie wyrzynarki nie jest specjalnie skomplikowane, ale może być niebezpieczne. Dziękuję za komentarz. Proszę o polubienie mojej strony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie regały wspornikowe są najlepsze do pokoju dziecięcego cała podłoga zostaje dla dzieci do zabawy a zabawki postawione są na półkach na takiej wysokości, że dziecko w każdej chwili może wziąć dowolną zabawkę.

    OdpowiedzUsuń