czwartek, 16 lutego 2017

22. Metamorfoza szafki łazienkowej – zrób to sam. Jak ze starej szafki łazienkowej zrobić designerski mebel 3d. Instrukcja wykonania krok po kroku

      Macie dosyć swojej szafki łazienkowej? Chcecie coś zmienić w łazience, ale nie macie na to odpowiednich środków? Mam dla Was ciekawą propozycję. Szybka metamorfoza szafki łazienkowej która doda jej blasku i elegancji.

W każdej łazience ważnym elementem jest szafka. Jak każdy mebel szafka łazienkowa po kilku latach użytkowania jest już podniszczona, a poza tym bardzo często niemodna. Mimo że technicznie wciąż sprawna to jej wygląd pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym, że dostępne szafki umywalkowe są dość drogie, warto zastanowić się nad jej odnowieniem. Oprócz oszczędności pieniędzy możesz zyskać nowoczesną szafkę z wypukłym wzorem 3D. Nie będzie to bardzo trudne.
Całkowity koszt materiałów użytych do wykonania metamorfozy szafki wyniósł około 22 zł.
- płyta mdf gr. 10 mm (0,5 m2) – 7,41 zł,
- farba do drewna 0,25 l – 9 zł,
- papier ścierny – 5 zł.

Do wykonania metamorfozy potrzebne będą:
- płyta mdf gr. 10 mm 0,5 m2,
- wyrzynarka,
- wiertarka z wiertłem 10 mm,
- ołówek,
- pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do malowania),
- szlifierka oscylacyjna,
- arkusz tektury,
- taśma samoprzylepna,
- papier ścierny gradacja 120 i 180,
- farba do drewna 0,25 l. 

KROK I Wykonanie szablonu  
Dokładnie odwzoruj łuk jaki tworzy dolna część umywalki na szafce. W tym celu włóż równy kawałek tektury między umywalkę a górną część szafki i odrysuj łuk ołówkiem. Następnie wytnij szablon z tektury nożyczkami lub nożykiem.KROK II – Odrysowanie szablonu na płycie mdf

Dokładnie odrysuj rozrysowany szablon na płycie mdf. Następnie odkręć drzwiczki szafki i również odrysuj je na płycie mdf.KROK III – Wycinanie poszczególnych części z płyty mdf
Dokładnie wytnij odrysowane elementy z płyty mdf wyrzynarką. KROK IV - Malowanie poszczególnych elementów 
Pomaluj poszczególne elementy farbą do drewna. Rozrysowany wzór będzie bardziej widoczny podczas wycinania.

KROK V Rozrysowanie ażurowego wzoru 
Rozrysuj ażurowy wzór na poszczególnych elementach. Możesz wcześniej popróbować na tekturze, czy rozrysowany wzór Ci odpowiada. Jeżeli będziesz pewien, że rozrysowany wzór jest odpowiedni, to wytnij szablon z tektury, a następnie odrysuj go na wyciętych elementach z płyty mdf.


KROK VI Wycinanie ażurowego wzoru 
Odrysowany wzór wytnij wyrzynarką . Wcześniej wywierć otwory w które będzie można włożyć brzeszczot wyrzynarki. Podobnie wytnij ażurowy wzór w panelach, które będą przyklejone do drzwi szafki.

KROK VII Szlifowanie i malowanie paneli
Dokładnie przeszlifuj panele papierem ściernym. Następnie pomaluj panele farbą do drewna. 


KROK VIII Przyklejanie paneli
Dokładnie przyklej panele do szafki. Klej nałóż na panele w niewielkich ilościach, żeby po przyklejeniu nie wyciekał w miejscu łączenia paneli z elementami szafki. Drzwiczki z przyklejonymi panelami przykręć do szafki.

6 komentarzy:

 1. Ciekawy efekt, lecz będzie zabawy przy wycieraniu kurzu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł, pewnie bez wprawy to nie takie proste wyrysować ten wzór, ale jak widać jak ma się trochę smykałki to można odrestaurować stare meble i zrobić z nich prawdziwe cuda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Dziękuję za czytanie mojego bloga. Rzeczywiście. mimo że ten wzór sprawia wrażenie całkowicie chaotycznego to wymagał sporo pracy. Ale można wykonać jeszcze inne, mniej pracochłonne wzory ażurowe. Tym sposobem można skutecznie zmienić wygląd mebli nawet bardzo zniszczonych zastępując ich fronty ciekawym nowoczesnym ażurem. Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mega wpis! Zabieram się zaraz za robotę, spodobało mi się to i mam pomysł nie na tylko szafkę w łazience ale także parę innych mebli.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy pomysł! U mnie mąż wykorzystał wiertarko wkrętarkę milwaukee do prac remontowych w łazience, pozmieniał fronty szafek nadając im charakteru i zamontował z powrotem. Przyznam szczerze, że jak wróciłam do domu to była pod wrażeniem. Pierwszy raz nie musiałam go prosić o wykonanie remontu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny instruktaż. Dzięki takiej fotorelacji chyba każdy zapalony majsterkowicz posiadający podstawowe narzędzia i niezbędny materiał, będzie w stanie wykonać samodzielna renowację szafek i innych mebli.

  OdpowiedzUsuń