środa, 22 marca 2017

23. Metamorfoza wezgłowia łóżka. Nowoczesne wezgłowie łóżka w kilku krokach - zrób to sam.

       Czy twoje łóżko jest modne i komfortowe? A może widać na nim ślady upływającego czasu? Zanim kupisz nowe, wspaniałe i drogie łóżko które za jakiś czas i tak może Ci się znudzić może warto zastanowić się nad metamorfozą obecnego.

Razem ze mną możesz zaprojektować i wykonać samodzielnie wezgłowie łóżka którego nie kupisz w żadnym sklepie, a którego pozazdroszczą Ci twoi znajomi.
 A może w twojej sypialni brakuje jakiegoś elementu, który podkreśliłby indywidualny charakter twojej sypialni. Ciekawe i nowoczesne wezgłowie będzie do tego idealne.
Dzięki takiemu wezgłowiu wnętrze sypialni będzie się wydawać cieplejsze i bardziej przytulne. Wreszcie nowoczesne wezgłowie łóżka to interesujący element aranżacji. Warto dodać sypialni nowoczesnego i designerskiego wyglądu poprzez dobór odpowiedniego wezgłowia.
Co powiesz na wezgłowie z motywem przeplatających się figur geometrycznych w kształcie prostokątów? Wykonamy dwie wersje wezgłowia – wersję ażurową i wersję 3D z czarnym tłem.

Elementy wyposażenia wnętrz w kształcie figur geometrycznych są obecnie szalenie modne. Możemy je spotkać na tapetach, panelach, meblach, dywanach, donicach i in. Czas na wezgłowie łóżka.
Lubisz majsterkować? Na pewno nie sprawi Ci trudności samodzielne wykonanie takiego wezgłowia. Przekonaj się, jak łatwo możesz zaprojektować i wykonać swoje własne niepowtarzalne i nowoczesne wezgłowie łóżka. A może nie chcesz lub nie potrafisz wykonać go samodzielnie. Służę pomocą. Napisz (dhydzik1@gmail.com) co sprawia Ci największą trudność.
Całkowity koszt materiałów użytych do wykonania metamorfozy wezgłowia łóżka wyniósł około 27 zł. A oto dokładny kosztorys materiałów użytych do wykonania krzesła. Oczywiście cena materiałów może się różnić w zależności od miejsca gdzie je kupujemy:

- płyta dł. min. 1400 mm, szer. 600 mm, gr. min. 16 mm – ok. 20,00 zł,
- farba do drewna 0,25 l – 5 zł,
- papier ścierny – 2 zł.


Do wykonania wezgłowia potrzebne będą:

- płyta o wymiarach zależnych od szerokości łóżka i preferowanej wysokości wezgłowia. Wezgłowie widoczne na zdjęciach jest wykonywane z dwóch płyt mdf (może to być blat drewniany lub płyta ze sklejki) które w sumie mają wymiary: 1400×600 mm×16 mm. Płyty zostały później sklejone,
- płyta o takich samych wymiarach jw. (może być nieco cieńsza),
- wyrzynarka z brzeszczotem do cięcia po łuku,
- wiertarka z wiertłem 10 mm,
- ołówek,
- kątownik,
- pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do malowania),
- szlifierka oscylacyjna,
- papier ścierny gradacja 120 i 180,
- farba lub lakier.


Oto etapy jego powstawania:

KROK I – Rozrysowanie wzoru na płycie
Rozrysuj wzór na płycie. Zacznij od narysowania poziomej i pionowej linii. Linia pozioma znajduje się w odległości 5 cm od góry płyty, linia pionowa znajduje się w odległości 15 cm od boku płyty.

Następnie wycinamy dwa prostokąty o wymiarach: większy 250×145 mm i mniejszy 190×95 mm które będziemy odrysowywać na płycie w odpowiedniej kombinacji.

Linia pionowa i pozioma pozwoli Ci precyzyjnie odrysowywać prostokąty na płycie. Od górnej i bocznej linii wyznacz odległość 27-30 mm i odrysuj większy prostokąt.

Następnie przystaw ten sam prostokąt i odrysuj go w połowie bocznej linii tak aby się zazębiał z tym wcześniej narysowanym (jak na rys. poniżej).

Następnie w podobny sposób odrysuj kolejne prostokąty w taki sposób, żeby sprawiały wrażenie, że się zazębiają. Mały prostokąt odrysowałem jako przedostatni na pierwszej połowie. Prostokąty powinny tworzyć jedną falę sięgającą do połowy płyty. Na drugiej połowie płyty wyrysuj lustrzane odbicie wzoru z pierwszej połowy. Oczywiście jest to moja propozycja. Ty możesz zaprojektować własną wersję wzoru. I do tego będę Cię namawiał. 
KROK II – Wycinanie wzoru wyrzynarką 
Dokładnie wytnij narysowany wzór wyrzynarką. W miejscu zazębiania się prostokątów musisz zostawiać około 2 cm nieuciętej powierzchni płyty (jak na fot. poniżej). Zacznij od nawiercenia otworów w miejscach które należy wyciąć. Użyj wiertła gr. 10 mm. W te otwory wkładaj brzeszczot wyrzynarki i wycinaj poszczególne prostokąty.

KROK III – Szlifowanie i malowanie wezgłowia Starannie przeszlifuj wezgłowie papierem ściernym. Pomaluj wezgłowie farbą do drewna. Drugą płytę pomaluj na kolor czarny. Gdy wyschnie możesz ją przykręcić z tyłu płyty głównej wezgłowia. Będziesz mógł ją stosować do wersji 3d z czarnym tłem.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz