czwartek, 18 maja 2017

26. Poradnik zakupowy cz. 1 – kupujemy gipsowe panele dekoracyjne

pinterest.com
     W pierwszej części poradnika zakupowego zajmiemy się gipsowymi panelami dekoracyjnymi.
Panele dekoracyjne są niewątpliwym hitem ostatnich lat.
Mimo że gładkie ściany nadal królują w pomieszczeniach to coraz częściej sięgamy po nowoczesne systemy wykończenia ścian. Zarówno panele ażurowe, z wzorem 3d, z betonu architektonicznego czy też z drewna nadają pomieszczeniom niesamowity klimat oraz wprowadzają aurę nowoczesności.
Gipsowe panele dekoracyjne 3d są jednymi z najbardziej popularnych paneli na rynku. Dzięki nim można tworzyć ze ściany swoiste intrygujące rzeźby których nie sposób uzyskać za pomocą innych systemów wykańczania ścian. Zawdzięczają to właściwościom gipsu z którego są wykonane.
Gips jest materiałem bardzo plastycznym, co znacznie ułatwia odlewanie nowoczesnych, niesamowitych kształtów. Panele z gipsu można ciąć zwykłą piłką do drewna co z kolei znacznie ułatwia ich montaż. Poza tym gips jest materiałem bardzo zdrowym. Tworzy w pomieszczeniach swoisty mikroklimat. Te zalety sprawiają, że projektanci często sięgają po ten materiał wykończeniowy. Niestety technologia produkcji sprawia, że nie są one tanie.
Cena paneli gipsowych wacha się od kilku do nawet ponad stu zł za szt. Niewielkich rozmiarów panele możemy znaleźć już za kilka zł. Kształty paneli dekoracyjnych są bardzo różne. Od klasycznych kwadratów i prostokątów po heksagony, trójkąty, romby i inne. Jeżeli chodzi o wzór 3D to mamy do wyboru zarówno fantazyjne fale jak i ciekawe geometryczne formy.
pinterest.com


pinterest.com
Bardzo ciekawą propozycją są panele w kształcie rombu firmy DUNES.
Ten rzadko spotykany kształt paneli dekoracyjnych ma przystępną cenę 9 zł za szt (przy wymiarach 39×20 cm).
fot. Dunes
Kompozycja ułożona z tych paneli daje ciekawy efekt trójwymiarowy (pierwsze zdjęcie wpisu).
Kolejną propozycją wartą polecenia są panele firmy Panel Studio w kształcie sześciokątów foremnych i trójkątów równobocznych.
fot. Panel Studio
fot. Panel Studio
Za ich pomocą możemy tworzyć na ścianie nowoczesne, kolorowe, niemal futurystyczne kompozycje. Ich cena jest również atrakcyjna. Wynosi odpowiednio: 9 zł za panel w kształcie sześciokąta foremnego (przy wymiarach 35×30 cm) i 3,60 zł za panel w kształcie trójkąta równobocznego (przy wymiarach 30×25 cm).
Dla osób, które rozważają montaż ciekawych i nowoczesnych paneli dekoracyjnych, a przede wszystkim w rozsądnych cenach jest to propozycja warta polecenia.
Ciekawą propozycją są panele dekoracyjne w formie prostych kwadratów firmy PP-SYSTEM z Białegostoku. Są to kwadraty o wymiarach 25×25 cm które są produkowane w trzech grubościach 1,5/3/4,5 cm. Są sprzedawane za jedyne 8 zł za sztukę. Ułożone na ścianie tworzą piękną, prostą formę 3d.
fot. PP-SYSTEM

Niecodzienną propozycję przedstawia firma DECOLUX z Dębicy. Jest to panel przypominający swym kształtem klocek lego. Doskonale nadaje się do układania w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Wspaniale wygląda ściana ułożona z tych paneli pomalowanych na różne kolory.
fot. DECOLUX
Propozycją wartą rozważenia są również panele firmy Panel Studio z Gliwic. Są to panele w kształcie heksagonu o bardzo dużych wymiarach 50×43,5 cm. Jak na panele gipsowe są bardzo cienkie (1,4 cm) co przekłada się na jego niewielki ciężar. A przede wszystkim kosztują jedynie 17 zł za szt.
fot. Panel Studio

fot. Panel Studio
Montaż gipsowych paneli dekoracyjnych jest bardzo prosty, można go z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Przed montażem oczyszczoną ścianę należy zaimpregnować środkiem gruntującym. Po jej wyschnięciu możemy przystąpić do przyklejania paneli. Klejenie zaczynamy od nakreślenia linii określającej poziom bazowy. Pierwszy rząd paneli przyklejamy precyzyjnie dociskając panele do linii. Kolejne rzędy przyklejamy dokładnie dociskając panele do siebie. Do klejenia używamy klejów przeznaczonych do klejenia wyrobów gipsowych. Ten sam klej najczęściej nadaje się również do szpachlowania spoin między panelami. Najczęściej panele wymagają docięcia, zwłaszcza pod sufitem i w rogu pomieszczenia. Do cięcia paneli doskonale nadaje się standardowa piłka do drewna. Po przyklejeniu paneli wszystkie spoiny szpachlujemy. Po wyschnięciu kleju wszystkie łączenia między panelami szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Całość gruntujemy i malujemy farbą do ścian.
   Przedstawione przeze mnie propozycje gipsowych paneli dekoracyjnych są małym wycinkiem propozycji dostępnych na rynku. Mają Ci przybliżyć niesamowite możliwości jakie dają gipsowe panele dekoracyjne w dekoracji i aranżacji ścian.
Ten wpis miał Cię nie tylko zachęcić do aranżacji wnętrz za pomocą gipsowych paneli dekoracyjnych, ale przede wszystkim miał Ci pokazać, że wcale nie musi to się wiązać z dużymi nakładami finansowymi.
Jednak ostateczny wybór należy do Ciebie. Jedno jest pewne. Panele dekoracyjne wprowadzają do wnętrz powiew nowoczesności i ciekawego designu. Zatem należy przypuszczać, że będą to dobrze ulokowane pieniądze.

4 komentarze:

 1. Szczerze powiedziawszy, nie miałem pojęcia, iż można dostać panele w kształcie klocka lego lub heksagonalne. Dziękuję bardzo za wpis, lego będzie zakupione!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wydaje się zbyt trwały i tutaj znów pojawia się dylemat - estetyka czy jakość. Sam nie wiem czy bym się zdecydował.

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem fajne panele dekoracyjne, które w ciekawy sposób mogą upiększyć wnętrza. Trzeba jednak pamiętać by przy każdym remoncie zabezpieczyć podłoże i inne elementy w mieszkaniu, które są już gotowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tego typu panele są świetne. Panele gipsowe 3D – cena panelu nie jest duża i nie stanowi myślę dla każdego probelmu, a warto. U mnie ściana gipsowa 3d w salonie prezentuje się swietnie.

  OdpowiedzUsuń