poniedziałek, 9 października 2017

27. Stołeczek dla dzieci w kształcie hipopotama


    Kolejna propozycja dla naszych milusińskich. Wygodny stołeczek dla dzieci w kształcie hipopotama. Będzie zarówno funkcjonalnym dodatkiem jak i ozdobą w pokoju dziecięcym. Wykonany z drewna sprawdzi się jako przyjaciel i towarzysz zabaw w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Twoja pociecha na pewno będzie zadowolona z oryginalnego stołeczka z sympatyczną buźką uroczego hipopotama.
Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku 1 – 4 lat, ale wysokość stołeczka można dostosować do potrzeb starszych dzieci. Prosta, lekka, wytrzymała i stabilna konstrukcja stołeczka gwarantuje łatwość i bezpieczeństwo użytkowania. Krzesełko ma śliczną dziecięcą stylistykę która będzie przykuwać uwagę Twoich gości. Będzie doskonałym uzupełnieniem placów zabaw, ogrodów i innych miejsc gdzie nasza pociecha lubi spędzać czas. A przede wszystkim dzięki prostej konstrukcji można go wykonać samemu za niewielkie pieniądze. Materiały potrzebne do wykonania stołeczka kosztowały ok. 32 zł. Oczywiście cena materiałów może się różnić w zależności od miejsca gdzie je kupujemy. O potrzebne materiały warto popytać w miejscowych tartakach, sklepach budowlanych czy też u miejscowych stolarzy. A oto dokładny kosztorys materiałów użytych do wykonania krzesła:

1) 4 deski lub płyty gr. min. 18 mm o wymiarach odpowiednio (cena czterech płyt ok. 18 zł):

- dł. min. 560 mm, szer. min. 280 mm (2 szt.),
- dł. min. 360 mm, szer. min. 200 mm (1 szt.),
- dł. min. 370 mm, szer. min. 280 mm (1 szt.),

2) 10 kątowników wym.: 20 × 20 mm - 3,20 zł,
3) 16 wkrętów do drewna dł. 16 mm – 3 zł,
4) farba akrylowa lub lakier do drewna 0,25 l – 5 zł,
5) papier ścierny – 2 zł.


Do wykonania stołeczka potrzebne będą:
- 4 deski lub płyty o wymiarach jw.

- 10 kątowników wym.: 20 × 20 mm (6 szt. lekko rozgięte – instrukcja poniżej),
 

- 16 wkrętów do drewna dł. 16 mm ,
- farba akrylowa lub lakier do drewna 0,25 l,
- papier ścierny gradacja 120 i 180,
- wyrzynarka,
- śrubokręt krzyżakowy lub wkrętarka akumulatorowa,
- ołówek,
- pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do

malowania),
- szlifierka oscylacyjna (opcjonalnie).


KROK I Rozrysowanie nóg stołka na płycie (desce)

Prace rozpocznij od rozrysowania elementów nóg stołka. W dwóch przeciwległych rogach płyty o wym. 560 × 280 mm odmierz odległość 100 mm.

Połącz odmierzone punkty z przeciwległymi rogami płyty.


Następnie od tak powstałych linii po bokach płyty narysuj linie równoległe w odległości 150 mm w kierunku do wewnątrz płyty.
W dolnej części płyty narysuj linię prostą w odległości 100 mm od dolnej krawędzi płyty.

KROK II – Wycinanie nogi stołeczka
Następnie wytnij płytę wzdłuż linii po bokach płyty oraz pośrodku między liniami w dolnej części płyty.W ten sam sposób wytnij drugą nogę stołeczka.

KROK III – Rozrysowanie płyty na siedzisko
Od nogi wyznacz długość płyty, która będzie siedziskiem stołeczka.
Od wyznaczonego punktu narysuj linię prostą prostopadłą, najlepiej przy pomocy kątownika.
W tylnej części siedziska narysuj niewielki ogonek. Możesz to zrobić przy pomocy szablonu z tektury.

KROK IV – Wycinanie płyty na siedzisko 
Wytnij siedzisko po wyznaczonej linii.

KROK V – Rozginanie kątowników
Kątowniki lekko rozegnij, tak, żeby przykręcone nimi nogi stołeczka były lekko rozchylone. Żeby uzyskać jednakowe rozgięcie na wszystkich kątownikach przykręć pierwszy kątownik do drewnianej deseczki lub kantówki i lekko go rozegnij. Ten pierwszy kątownik będzie wzornikiem. Kolejne kątowniki przykręcaj obok pierwszego wzornika i rozginaj je na taką samą odległość.


KROK VI – Przykręcanie kątowników do nóg stołeczka
Na każdej z nóg w górnej części wyznacz przynajmniej 3 punkty przykręcenia kątowników: na środku i po bokach w odległości 50 mm od bocznej krawędzi płyty. Przykręć również po dwa kątowniki (nierozgięte) na przedniej części każdej z nóg. Będą służyły do przykręcenia głowy hipopotama.KROK VII –Skręcanie nóg z siedziskiem
Nogi i siedzisko stołeczka skręć za pośrednictwem kątowników metalowych i wkrętów do drewna dł. 16 mm.


KROK VIII – Rozrysowanie głowy hipopotama
Na płycie o wymiarach 370 × 280 mm rozrysuj kształt głowy hipopotama. Zacznij od odmierzenia linii poziomej biegnącej w połowie płyty dzielącej jej krótszy bok na dwie części.


Następnie w dolnej części płyty narysuj kuliste kształty policzków hipopotama. Możesz użyć do tego puszki po farbie. Pamiętaj o precyzyjnym odmierzeniu jednakowych odległości z obu stron płyty.
 
Następnie odmierz 80 mm od każdego z górnych rogów płyty. Te punkty połącz z punktami przecięcia policzków z linią poziomą dzielącą płytę na dwie części (jak na fot. poniżej).
KROK IX – Rozrysowanie uszu hipopotama
W górnej części płyty na łączeniu z narysowanymi liniami odrysuj uszy hipopotama. Użyj szablonu wyciętego z tektury. Szablon ucha ma wymiary 50 × 60 mm. Dla ułatwienia odrysuj boczną linię uszu w odległości 50 mm od linii wyznaczających górną część głowy hipopotama oraz dolną linię uszu w odległości 60 mm od górnej krawędzi płyty. Pamiętaj o symetrycznym rozrysowaniu uszu po obu stronach głowy.
KROK X – Wycinanie głowy hipopotama z płyty
Tak rozrysowaną głowę wytnij wyrzynarką lub piłą włosową. 
KROK IX – Wyznaczanie miejsc na oczy i dziurki w nosie hipopotama
Przed pomalowaniem właściwym kolorem głowy hipopotama zasłoń np. nakrętkami z butelek, miejsca w których będą się znajdowały oczy i miejsca imitujące dziurki w nosie hipopotama. Dzięki temu oczy i dziurki w nosie hipopotama będą idealnie okrągłe.
W tym celu wyznacz precyzyjnie odległość 60 mm od górnej krawędzi płyty (krawędź pod uszami) oraz 120 mm od łączenia linii poziomej z policzkami (jak na fot. poniżej).Do zasłonięcia miejsc na dziurki w nosie również użyj nakrętek z butelek ale dwukrotnie większych. Również podklej  je taśmą dwustronną. Przyklej je w odległości 50 mm od dolnej krawędzi płyty i 70 mm od bocznej krawędzi policzka. Na łączeniu tych linii przyklej taśmą dwustronną nakrętki z butelek.
KROK X – Przykręcenie głowy hipopotama

Przykręć głowę do nóg stołka za pośrednictwem kątowników.
KROK XI – Malowanie stołka
Pomaluj stołek ekologiczną farbą akrylową lub bejcą. Kolor dobierz sobie wg własnego uznania.


KROK XII – Przyklejanie oczu i dziurek nosa hipopotama
Wytnij oczy i dziurki nosa hipopotama z papieru samoprzylepnego. Odrysuj je od jakiegoś przedmiotu idealnie okrągłego np. monety lub nakrętki. Oczywiście oczy i dziurki nosa możesz namalować farbą akrylową.


7 komentarzy:

 1. Bardzo fajny pomysł i dzieciakom na pewno przypadłby mebelek do gustu :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny pomysł :-) idealny do dziecięcego pokoju :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post , instrukcja idealna . Gdybym miała tylko droche więcej czasu to sama bym spróbowała taki zrobić . Jednak w głowie mam mega dużo projektów szyciowych i szydełkowych , ale doba za krótka . Robótkowo DiAnita Art

  OdpowiedzUsuń
 4. Mega stołeczek, bardzo fajny projekt. Dzieci na pewno będą zadowolone.

  OdpowiedzUsuń
 5. No ten projekt można nazwać meblem wielofunkcyjnym :) bardzo ładny projekt, a dla dziecka idealna okazja do rozwijania wyobraźni i do zabawy.

  OdpowiedzUsuń